گلخانه هیدروپونیک آرنیوس

گلخانه هیدروپونیک آرنیوس

مرکز فروش تجهیزات و لوازم گلخانه و کشاورزی

051-42233342

بررسی انواع سازه های گلخانه ای

تاریخ انتشار : 2017/06/05

انواع گلخانه بر اساس شکل ظاهری

سقف شیروانی (A Frame)

در این نوع سازه به دلیل این که این سازه زاویه دار می باشد و به شکل طراحی شده است این نام گذاری بر روی آن صورت گرفته است. شیب تندی که در این نوع سازه وجود دارد باعث می شود برف و باران به خوبی از طریق ناودان خارج شده و همچنین باعث می شود تعریق داخل گلخانه به سمت طرفین هدایت شود. به دلیل اینکه شیشه وزن بالا تری نسبت به دیگر پوشش ها دارد و قطعات آن به صورت یکنواخت قرار نمی گیرد ودارای ابعاد کمتری می باشد فاصله ستونها در این نوع سازه کمتر می باشد،به همین دلیل سازه گران است. این نوع سازه مناسب مناطقی است که معمولا میانگین بارش برف در آنها زیاد می باشد و همچنین بادخیز هستند. ضریب انتقال حرارت شیشه نسبت به سایر پوشش ها بالا بوده که از معایب این سازه به شمار می رود. برای بر طرف نمودن این نقیصه میتوان از پوشش های دو جداره ورقهای پلی کربنات استفاده نمود که مستلزم صرف هزینه بیشتر است.

پوشش این نوع گلخانه ها به دلایل ذیل از شیشه می باشد:

* ضریب عبوردهی بالای نور

* بهره برداری در چهار فصل سال

2- سقف قوسی (CURVED ROOF)

دلایل استفاده از سقف های قوسی
یکی از اصول مهم در سیستم گلخانه وجود فضای کافی برای گردش هوا می باشد، زیرا در این حالت دی اکسید کربن کافی برای عمل فتوسنتز گیاه فراهم می شود که در گلخانه های سقف قوسی این فرآیند به خوبی انجام می شود.

کم شدن سطح تبادل حرارتی

همسان شدن با اقلیم های مختلف

کم شدن مصرف سوخت

قابلیت اجرا در مساحت های بزرگ

اجرا به وسیله پرتابل (پیچ و مهره)

در سازه های قوسی یا تونلی از پلی کربنات و پوشش های نایلونی استفاده می شود که نصب آن بسیار سریع و آسان انجام می شود ولیاین نوع سازه به دلیل وزن سبک خود ضریب مقاومت کمتری نسبت به وزش باد دارد و به وسیله پلی لاک پیچ میشوند.

یکی دیگر از مزایای سازه های تونلی دوجداره بودن این سازه ها می باشد که به دلیل وجود هوای فشرده در داخل جدارها یک عایق حرارتی مناسب به حساب می آید و باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می شود..

دو مورد را میتوان به عنوان عیب مشخص این نوع گلخانه ها نام برد:

1- مشکل اول عدم هدایت مناسب برف به سمت شیروانی و همچنین تعریق داخل گلخانه به  طرفین که این مشکل را می توان با تنظیم دما برطرف کرد و رطوبت گلخانه را کنترل کرد و یا استفاده از گلخانه گنبدی می باشد.

2- تهویه در این نوع گلخانه ها دشوار است زیرا احداث پنجره های نسبت به سقف های a frame  بسیار سخت تر است و استفاده از هوای بیرون برای تنظیم دما و رطوبت امتیاز مثبتی برای یک گلخانه محسوب می شود و می تواند تاثیر زیادی در صرفه جویی در مصرف انرژی داشته باشد.

روشهایی مانند استفاده از پنجره سقفی در مدلهای مختلف در این نوع گلخانه ها اجرا میگردد.تهویه با پنجره های جانبی نیز برای کارآیی بیشتر در گلخانه های تجاری استفاده میگردد.

ساخت پنجره با سطح تهویه بالا و استفاده آن در بالاترین نقطه سازه از مزایا و پارامترهایی میباشد که شرکت های سازنده بر آن تاکید می نماید.

3- گلخانه سقف گنبدی

دلیل ساخت گلخانه با سقف گنبدی برای استفاده از گلخانه های تونلی با هدف رفع  مشکلات گلخانه های سقف قوسی میباشد. در این طرح تاج گلخانه از حالت قوس به حالت گلخانه شیروانی در می آید، لذا در این طرح تمام مزایای گلخانه تونلی را به همراه حل مشکلات سقف قوسی خواهیم داشت، این طرح در گلخانه های تونلی با عرض های بالا استفاده میگردد.
برای کسب اطلاعات بیشتر و اجرای سازه های گلخانه ای با مشاوران ما تماس حاصل نمایید.
گروه صنعتی آرنیوس