گلخانه هیدروپونیک آرنیوس

گلخانه هیدروپونیک آرنیوس

مرکز فروش تجهیزات و لوازم گلخانه و کشاورزی

051-42233342

تولید علوفه جو به روش کشت هیدروپونیک

تاریخ انتشار : 2017/05/20

تولید علوفه جو به روش کشت هیدروپونیک: علوفه سبز به عنوان یکی از پارامترهای مهم در زمان تهیه جیره غذایی دام به آن توجه ویژه ای می شود. عدم تامین علوفه سبز در تغذیه دام یکی از عوامل مهم در سوء تغذیه و ایجاد عوارض مربوط به دام ها است.  همچنین لازم به ذکر است که جذب مواد موجود در علوفه سبز در دام ها بسیار راحت تر از علوفه خشک است. اهمیت تولید علوفه هیدروپونیک برای خوراک دام از آن جهت است که در تمام طول سال در دسترس است و به صورت متوالی می توان آن را اجرا نمود.

در کشت هیدروپونیک بذر های گیاهی را به مقدار زیادی بر روی سینی های پلاستیکی مخصوص قرار می دهند همچنین این سینی ها دارای عمق کم هستند و از یک ورق کاغذ نم گیر نیز برخوردار می باشند. بذر های قرار گرفته بر روی سینی ها در چند روز اول توسط آب مه پاشی و تغذیه می شوند. پس از جوانه زدن بذرها لازم است که سینی ها به صورت متناوب و دوره ای با یک محلول غذایی مه پاشی شوند تا گیاه رشد لازم را داشته باشد و به سرعت رشد کند. این سینی ها را می توان بر روی قفسه های مخصوص در گلخانه و یا در بیرون آن قرار داد.

زمانی که میزان ارتفاع علوفه ها به 20cm برسد و دارای یک پوشش متراکم گیاهی گردد می توان آن ها را به عنوان خوراک دام مورد استفاده قرار داد. جهت تبدیل گیاهچه به یک گیاه کامل مدت زمان 8 تا 10 روز زمان نیاز است و به طور میانگین بسته به نوع محصول کشت شده به ازای هر یک کیلوگرم بذر می توان 6 تا 10 کیلوگرم علوفه سبز بدست آورد

در سیستم هیدروپونیک تولید علوفه می توان گیاهانی از قبیل جو، گندم  و … را کشت نمود که همه ی این گیاهان از ارزش غذایی بالایی برای مصرف خوراک دام برخوردار هستند و ذکر این نکته لازم است که علوفه سبز قابلیت 95 درصد هضم را دارد که این مسئله در موارد گوناگونی می تواند بازدهی قابل توجهی را در پرورش دام ایجاد کند.