گلخانه هیدروپونیک آرنیوس

گلخانه هیدروپونیک آرنیوس

مرکز فروش تجهیزات و لوازم گلخانه و کشاورزی

051-42233342

سیستم کشت هیدروپونیک چیست

تاریخ انتشار : 2017/05/20

سیستم کشت هیدروپونیک چیست: در این مبحث مختصری در مورد کشت هیدروپونیک و جزئیات مربوط به آن صحبت می کنیم. کشت هیدروپونیک با نام آبکشت نیز معرفی می شود و در این روش شیوه کشت بدون استفاده از خاک است. در این روش نیازهای غذایی گیاه توسط کارشناسان مربوطه اندازه گیری شده و به جای استفاده از خاک با استفاده از آبی که به گیاه داده می شود نیازهای غذایی گیاه را تامین می کنند.  در کشت هیدروپونیک با اضافه کردن عناصر ماکرو و میکرو و همچنین نگه داشتن گیاه با استفاده از مواد نگهدارنده بی اثر همانند پرلیت عملا نیاز به خاک رفع می گردد.

گلخانه ای به روش هیدروپونیک

۱          بستر کشت
۲          انواع کشت هیدروپونیک
۳          مزایا کشت هیدروپونی
۴          معایب کشت هیدروپونیک
۵          کشت علوفه هیدروپونیک
۶          منابع

بستر کشت
بستر کشت باید به گونه ای باشد که از ورود نور خورشید و همچنین رشد خزه ها در محیط ریشه جلوگیری به عمل آید لذا برای این منظور باید از مواد کدر در بستر کشت استفاده نمود و از تمام جهات گیاه مورد نظر را محصور کرد و فقط قسمت قرار گیری گیاه باز باشد. که برای این منظور می توان از لوله های گشاد پلیکا، کیسه های نایلونی سیاه رنگ و مواردی از این قبیل جهت ساخت بستر کشت استفاده نمود.

انواع کشت هیدروپونیک
کشت هیدروپونیک در روش ها و شیوه های گوناگونی صورت می گیرد که ساده ترین و قدیمی ترین روش کشت هیدروپونیک پروش دادن گیاهان در بستری از جنس کاه است و بدین روش مواد غذایی مورد نیاز در اختیار گیاهان کشت شده در این بستر قرار می گیرد. البته روش های جدیدتری نیز در کشت هیدروپونیک استفاده می شود از جمله روش NFT که در این روش مواد غذایی به صورت لایه های نازک در اختیار گیاه قرار داده می شود.

جهت تغذیه گیاهان در کشت هیدروپونیک دو سیستم تغذیه وجود دارد که بدین شرح می باشد:

سسیستم باز: در این سیستم عناصر شیمیایی از جمله ماکرو و میکرو که از جمله موارد مورد نیاز برای گیاه است، فقط یک مرتبه در اخیار گیاه قرار می گیرد و پس از استفاده، این مواد با استفاده از سوراخ هایی که در پایین بسترهای کشت تعبیه شده شده است خارج می گردند

سیستم بسته: در این روش بر خلاف روش قبلی از مواد غذایی محلول در آب بیشتر از یک مرتبه استفاده می شود. اما برای اینکه مواد غذایی قرار گرفته در سیستم بسته دچار افت کیفیت نشوند باید به صورت پیوسته توسط دستگاه های کنترل کیفیت اندازه گیری گردند و تا بتواند میزان کاستی های محلول در آب را اندازه کرده و در صورت نیاز آن ها را به آب اضافه کنند.

مزایای کشت هیدروپونیک
مزیت های بسیاری را می توان برای این نوع کشت بر شمرد از جمله با توجه به این که در کشت هیدروپونیک نیاز به خاک نیست لذا نیاز به شخم زدن و آبیاری از بین می رود و همچنین میزان مصرف آب تا حد چشمگیری کاهش می یابد.

در کشت هیدروپونیک انجام عملیات ضد عفونی کردن محیط رشد بسیار ساده و کم هزینه است. در این روش محلول غذایی به صورت مایع می باشد لذا به آسانی می توان آن را کنترل نمود. علاوه بر این در مکان هایی که خاک مناسب وجود ندارد و یا به دلیل اینکه خاک محیط آلوده است و یا خاک قابل کشت وجود ندارد می توان از این روش استفاده نمود. همچنین در این نوع کشت . کنترل شرایط محیطی از جمله نور ٫ دما ٫ رطوبت ٫ و ترکیب هوا بسیار ساده تر است.

معایب کشت هیدروپونیک
یکی از معابت این روش میزان سرمایه گذاری بالا برای پیاده سازی این روش است چرا که تمام سیستم به کار رفته در کشت هیدروپونیک به صورت تمام اتوماتیک است. انجام این نوع کشت و همچنین مدیریت آن نیاز به افراد متخصص دارد. از دیگر مشکلاتی که برای این روش می توان نام برد مربوط به آلودگی آبهای زیر زمینی است که در اثر مخلوط شدن با محلول های غذایی می تواند به سیستم کشت آسیب بزند. مشکلات ذکر شده در این قسمت به دلیل سیر تکاملی و ایجاد تکنولوژی های نوین برطرف شده و همچنین مسئله آلودگی آب های زیر زمینی در سیستم بسته وجود ندارد.

کشت علوفه هیدروپونیک
کشت علوفه با استفاده از تکنولوژی هیدروپونیک به عنوان یکی از روش های متدوال در کشت علوفه به شمار می رود و با توجه به خشکسالی های متوالی که در ایران رخ داده، این روش می تواند بسیار کارامد باشد. که از مزیت های آن می توان به این موارد اشاره نمود: 1- کاهش سطح زیر کشت 2- کاهش هزینه کاشت داشت برداشت 3- کاهش مصرف آب 4- کاهش مصرف کود 5- کاهش هزینه خوراک دام 6- کاهش واردات دانه 7- افزایش محصولات دامی

منابع

کشت هیروپونیک (آبکشتی) محصولات گلخانه ایی مهندس داریوش شیراوند مهندس مجاهد کمالی زاده و مهندس فروزان رستمی