گلخانه هیدروپونیک آرنیوس

گلخانه هیدروپونیک آرنیوس

مرکز فروش تجهیزات و لوازم گلخانه و کشاورزی

051-42233342

مزیت ها و ویژگی های روش کشت هیدروپونیک

تاریخ انتشار : 2017/05/20

مزیت ها و ویژگی های روش کشت هیدروپونیک: كشت به روش هيدرو پونيك را می توان در داخل و خارج گلخانه انجام داد. پارامترهایی از جمله کنترل دما، رطوبت و مدیریت دیگر پارامترها در محیط گلخانه در هر دوی گلخانه های هیدروپونیک و گلخانه های کشت در خاک یکسان است. ویژگی برجسته استفاده از سیستم هیدروپونیک تامین نیازهای فیزیکی گیاه در سطح بالا و تامین نیازهای آبی و مواد غذایی گیاه است.

در ادامه به بررسی برخی از ویژگی های کشت هیدروپونیک می پردازیم:

1- تراكم بيشتر : در این روش به دلیل استفاده از اتاق های مخصوص جهت رشد و جوانه زنی و تولید گیاه، فضای رقابتی بین گیاهان کاهش می یابد که این امکان را در اختیار ما قرار می دهد که تعداد بیشتری گیاه را در فضای کمتری پرورش دهیم که این مزیت به خصوص برای مکان هایی که از نظر مساحت و هزینه محدودیت دارند بسیار کارامد است ( این روش در کشورهای اروپایی بسیار مورد استقبال قرار گرفته )

2- افزايش توليد: بررسی ها و تحقیقات نشان داده که افزایش تولید و بهبود در کیفیت یکی از نتایج مثبت در استفاده از کشت هیدروپونیک است چرا که در این سیستم مدیریت تغذیه با کیفیت و بهروری بالاتری صورت می گیرد.

برای نمونه در پرورش بوته های رز در کشور هلند به دلیل استفاده از نور مصنوعی، کشت هیدروپونیک کاملا اتوماتیک و به کاربردن گلخانه های فوق مدرن شیشه ای ، تامین دی اکسید کربن مورد نیاز به صورت اتوماتیک و سایر فاکتور های مورد نیاز توانسته اند تولید هر بوته را بین 15 تا 30 درصد افزایش دهند.
بر اساس یک تحقیق صورت گرفته در گلخانه های پلاستیکی که از مدیریت بالایی برخوردار هستند و با بالاترین کیفیت دما و رطوبت کنترل می شود  و از نور مصنوعی مناسب استفاده می شود به کاربردن سیستم هیدروپونیک می تواند تولید گلخانه را 8 تا 12 درصد افزایش دهد.

3-  كاهش از دست رفتن آب از طريق تبخير: یکی از پارامترهای مهم در پرورش گلخانه ای جلوگیری از هدر رفت آب است اما در سیستم هیدروپونیک به دلیل اینکه آب با هوا به طور مستقیم در تماس نیست مقدار هدر رفت آب بسیار کاهش می یابد. اما باید به اینکه توجه داشت که بدین عدم ورود آب بخار شده به هوا امکان کاهش رطوبت هوا وجود دارد که لذا در تامین رطوبت گلخانه باید دقت کافی را داشت

4-  آفات و بيماريهاي خاكزي وجود ندارند:  استفاده از خاک می تواند برخی از بیماری های قارچی خاکزی و یا برخی دیگر از پاتوژنهاي خاكزي را به گیاه منتقل کند اما در روش کاشت هیدروپونیک به دلیل استفاده نکردن از خاک این نوع بیماری های گیاهی مشاهده نمی شود. البته در کشت هیدروپونیک باید مدیا به طور کامل استریل گردد و در صورت استریل نکردن و ورود پاتوژن به مدیا به سرعت بسیار بالایی گسترش می یابد.

لذا فردی که از سیستم هیدروپونیک جهت تولید محصولات استفاده می کند باید از کارشناسان خبره در زمینه علوم گیاهی استفاده کند و با توجه به اینکه در گلخانه از سیستم های تغذیه، تزریق کننده ها ، محاسبه گر ها و … استفاده می شود جهت تعمیر، نگهداری و بازبینی سیستم نیاز به کارشناس خبره می باشد تا در مواقع بحرانی بتواند بهترین عملکرد و تصمیم را اتخاذ کند.

5- نياز به كودهاي خالص با كيفيت بالا دارد: در سیستم هیدروپونیک گیاه در ارتباط مستقیم با محتویات کود است و از خاک که به عنوان واسطه ای جهت تحمل استرس خبری نیست، لذا هر گونه ناخالصی و همچنین نامحلول بودن کود مورد استفاده باعث می شود که کود قابل استفاده نباشد. از همین رو تنها استفاده از کودهایی توصیه می شود که از درجه کیفیت بالایی برخوردار باشند و درجه خلوص قابل قبولی را نیز داشته باشند.

این مورد زمانی مهم می شود که شما از سیستم Recycled استفاده نکنید که در این صورت مصرف کود افزایش می بابد و به همان میزان هزینه ها افزایش یافته و در نتیجه سود خالص بسیار کاهش خواهد یافت.